Hopp til innhold

NLA har kurset over 4.300 brannmenn som akutthjelpere

Categories:
03/03/2021 /
753

Hva er en akutthjelper?
Akutthjelper er en person med opplæring i førstehjelp som kan bidra ved akuttmedisinske tidskritiske tilstander - som for eksempel hjertestans, pusteproblemer, alvorlig skade/traume og bevisstløshet. Akutthjelperen har nødvendig livreddende utstyr og hjertestarter, samt kompetanse til å iverksette livreddende førstehjelpstiltak i påvente av ambulanse, luftambulanse eller lege.

Over hele landet redder lokale brannmannskaper liv. Når de kalles ut, er de hos pasienten 16 minutter før lege og ambulansepersonell i snitt. Derfor har Stiftelsen Norsk Luftambulanse i ti år kurset brannfolk over hele landet i førstehjelp, slik at de kan ta vare på pasienter til ambulansen.

Les mer og støtt opp om dette livreddende arbeidet på NLA sine egne nettsider:
Lærer brannmenn å redde flere liv – Norsk Luftambulanse

Her kan du også se om du har akutthjelpere i din kommune.

 

 

I september blei brannfolka i Sauda kursa i akutthjelp av Norsk Luftambulanse. Frå venstre: Odd Egil Tveit, Lene Olsen Håheimsnes, Dan Johan Granberg, Inge Seim og Mari Aartun. FOTO: Andreas Isaksen

Nettbutikken eies og drives av medlemsorganisasjonen LHL. 
Alt overskudd fra nettbutikken går til det viktige arbeidet vi gjør for landets pasienter og pårørende.